Očkování proti SARS-CoV2 (virus nemoci Covid-19)

Informace naleznete na tomto odkazu.

Očkovací certifikáty, potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19, potvrzení o negativním testu.

Pro některé služby či cestování do některých oblastí mohou být vyžadovány očkovací certifikáty, potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 nebo potvrzení o negativním testu. Od 1.6.2021 platí nové očkovací certifikáty, staré nemusejí být všude přijímány.

Certifikáty o očkování, prodělání nemoci nebo antigenním či PCR testu je možné stáhnout zde: ocko.uzis.cz (na stránce je třeba zadat Vaše rodné číslo a číslo občanského průkazu, na mobilní telefon Vám pak přijde kód pro potvrzení přihlášení).

Certifikát o očkování lze stáhnout již po první dávce očkování. Informace o tom, ve kterých zemích platí jaká pravidla a jaký certifikát bude kde komu k čemu dostačovat, se snaží sdružovat speciální stránka Evropské unie: reopen.europa.eu

Pokud jste pacienty naší ordinace a máte problémy se stažením/tiskem certifikátu, můžete se na nás obrátit, certifikát pro Vás stáhneme a vytiskneme.

Antigenní testování

Pokud máte o testování zájem, kontaktujte nás nejlépe telefonicky.

V rámci dobrovolného testování testujeme pouze pacienty bez příznaků nachlazení či jiných příznaků Covid19. Zároveň nemůžeme otestovat pacienty v karanténě či ty, kteří jsou si vědomi kontaktu s Covid19 pozitivním pacientem v posledních 10 dnech – tito pacienti musí být testováni v testovacích centrech. Testujeme i v rámci cíleného testování, ale pouze naše pacienty a jen ve specifických případech (např. ukončení prodloužené karantény) po individuální domluvě tak, aby nikdo nebyl ohrožen infekcí. Testování hradí zdravotní pojišťovna, nechat se testovat je možné nejvýše 4x do měsíce.Na testování je nutné se telefonicky či mailem objednat.Pacienti, u nichž bude test negativní, s vysokou pravděpodobností nejsou v dané chvíli infekční. Jistota však není 100%ní a onemocnění má i svou tzv. inkubační dobu, ve které se nedá testem zachytit, proto je třeba chovat se obezřetně, i pokud Váš test je negativní.

Pár důležitých věcí o Covidu-19

Jaké jsou příznaky nákazy novým koronavirem (SARS-CoV2)?

 • Může to být zvýšená teplota, ale ta může být i normální.
 • Mohou to být chřipkové příznaky, ale tyto mohou chybět.
 • Může to být dušnost, ale dýchat se Vám může i výborně.
 • Mohou to být břišní obtíže, ale můžete být i bez nich.

Zkrátka nemusíte mít příznaky vůbec žádné.

Není účelem Vás strašit, ale povzbudit Vás k větší opatrnosti. Dramatické výjevy v některých médiích ukazují těžké průběhy, které jsou realitou. Ale jsou i průběhy mírné či zcela bez příznaků, a to i u starých a nemocných osob. Velkým nebezpečím současné situace je, že na Vaši rýmu může někdo jiný zemřít. Je tedy třeba chránit sebe i okolí. Platná opatření jsou přehledně shrnuta na Covid portálu, který vytvořili dobrovolníci – https://covid.gov.cz.

Jak (se) chránit? Pravidlo 4R:

 • nanoRoušky či respirátory (důležité a účinné)
 • Rozestupy (důležité zejména v čekárně, ideálně 2 metry)
 • Ruce (důsledné mytí, v některých případech dezinfekce)
 • Rozum (pokud něco není zakázáno, ale máte pocit, že to není dobré nebo bezpečné, nedělejte to)

Všechna 4R musí být zachovávána – tedy jak roušky, tak rozestupy, tak i hygiena rukou a rozumnost.

Co dělat, když jste přišli do styku s nakaženým nebo máte příznaky:

 • Nepropadat panice
 • Zůstat doma a vyvarovat se kontaktů s ostatními, i v domácnosti dodržet pravidlo 4R (viz. výše)
 • Zavolat nám do ordinace. Poradíme se o dalším postupu, vyřešíme neschopenku a testování. Vše bezkontaktně.
 • Pokud máte těžké příznaky, např. silnou dušnost, volejte samozřejmě rovnou záchrannou službu – 112.

Co dělat, když se nám nemůžete dovolat?

 • Zkontrolujte správnost čísla a zda voláte v ordinačních hodinách
 • Zkuste zavolat vícekrát, nebo nám napište přes portál emmy.md.
 • Pokud nejsme daný den již k dosažení a potřebujete radu a/nebo odeslání k testování, volejte informační linku hygienických stanic – 1221

Jak to funguje s testováním pokud máte příznaky nebo jste byli v kontaktu s nakaženým?

Pokud k tomu bude důvod, vystavíme Vám žádanku na PCR test. Tuto nedostanete ani mailem, ani jinak doručenu, bude uložena na vzdálený počítač státní instituce Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku – ÚZIS a jakmile ukážete na odběrovém místě svou kartičku pojištěnce, budou si jeho pracovníci moci žádanku zobrazit na svém počítači.

Následně se musíte objednat na test, který můžete absolvovat kdekoli po celé ČR. Díky iniciativě města vzniklo od března 2021 testovací místo v Mnichově Hradišti (stránky zde). V dosahu je také testování v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav (stránky pro objednání do Mladé Boleslavi zde) nebo GenDetective v Mladé Boleslavi (OC Olympia), kde se provádějí odběry přímo z automobilu (stránky pro objednání zde) či Krajská nemocnice Liberec (stránky pro objednání do Liberce zde). Na test nejezděte hromadnou dopravou, ohrozili byste tím ostatní. Pokud se nemůžete na odběrové místo bezpečně dopravit, dejte nám o tom vědět.

Výsledek testu Vám přijde SMS zprávou. Sdělte nám jej, prosím – výsledky většinou vidíme v našem systému, ale neplatí to vždy. Domluvíme se na dalším postupu – neplatí, že by byla negativním výsledkem testu automaticky ukončena karanténa, na vše existují rozhodovací algoritmy, občas i trochu složitější, proto situaci musíme vždy probrat, než budete považováni za neinfekční.