Očkování proti SARS-CoV2 (virus nemoci Covid-19)

Informace naleznete na tomto odkazu.

Očkovací certifikáty, potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19, potvrzení o negativním testu.

Pro některé služby či cestování do některých oblastí mohou být vyžadovány očkovací certifikáty, potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 nebo potvrzení o negativním testu. Od 1.6.2021 platí nové očkovací certifikáty, staré nemusejí být všude přijímány.

Informace o tom, ve kterých zemích platí jaká pravidla a jaký certifikát bude kde komu k čemu dostačovat, se snaží sdružovat speciální stránka Evropské unie: reopen.europa.eu

Certifikáty o očkování, prodělání nemoci nebo antigenním či PCR testu je možné stáhnout zde: ocko.uzis.cz (na stránce je třeba zadat Vaše rodné číslo a číslo občanského průkazu, na mobilní telefon Vám pak přijde kód pro potvrzení přihlášení).

Pokud jste pacienty naší ordinace a máte problémy se stažením/tiskem certifikátu, můžete se na nás obrátit, certifikát pro Vás stáhneme a vytiskneme.

Jaká pravidla platí při cestách do zahraničí a zpět?

Pravidla jednotlivých států se neustále mění, proto na této stránce nedáváme žádné konkrétní rady. Informace o tom, ve kterých zemích platí jaká pravidla a jaký certifikát bude kde komu k čemu dostačovat, se snaží sdružovat speciální stránka Evropské unie: reopen.europa.eu

Antigenní testování

Pokud máte o testování zájem, kontaktujte nás nejlépe telefonicky nebo přes EMMY.

V rámci dobrovolného testování testujeme pouze pacienty bez příznaků nachlazení či jiných příznaků Covid19 a pacienty, kteří nejsou v karanténě.

Od 1.11.2021 jsou preventivní testy hrazeny zdravotními pojišťovnami každých 7 dní pouze pacientům, kteří jsou očkováni alespoň jednou dávkou vakcíny proti covid-19, pacientům mladším 18 let a pacientům, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat proti onemocnění covid-19.

Pokud u Vás test nemůže být uhrazen zdravotní pojišťovnou, zaplatíte za něj dle našeho ceníku. Na testování je nutné se objednat telefonicky či přes EMMY.

Musíme podotknout, že i v případě, že u Vás antigenní test vyjde negativní, jistota, že nejste infekční, není zdaleka 100%ní. Navíc onemocnění má i svou tzv. inkubační dobu, ve které se nedá testem zachytit, proto je třeba chovat se obezřetně, i pokud Váš test je negativní.

Pár důležitých věcí o Covidu-19

Jaké jsou příznaky nákazy novým koronavirem (SARS-CoV2)?

 • Může to být zvýšená teplota, ale ta může být i normální.
 • Mohou to být chřipkové příznaky, ale tyto mohou chybět.
 • Může to být dušnost, ale dýchat se Vám může i výborně.
 • Mohou to být břišní obtíže, ale můžete být i bez nich.

Zkrátka nemusíte mít příznaky vůbec žádné.

Není účelem Vás strašit, ale povzbudit Vás k větší opatrnosti. Dramatické výjevy v některých médiích ukazují těžké průběhy, které jsou realitou. Ale jsou i průběhy mírné či zcela bez příznaků, a to i u starých a nemocných osob. Velkým nebezpečím současné situace je, že na Vaši rýmu může někdo jiný zemřít. Je tedy třeba chránit sebe i okolí. Platná opatření jsou přehledně shrnuta na Covid portálu, který vytvořili dobrovolníci – https://covid.gov.cz.

Jak (se) chránit? Pravidlo 4R:

 • nanoRoušky či respirátory (důležité a účinné)
 • Rozestupy (důležité zejména v čekárně, ideálně 2 metry)
 • Ruce (důsledné mytí, v některých případech dezinfekce)
 • Rozum (pokud něco není zakázáno, ale máte pocit, že to není dobré nebo bezpečné, nedělejte to)

Všechna 4R musí být zachovávána – tedy jak roušky, tak rozestupy, tak i hygiena rukou a rozumnost.

Co dělat, když jste přišli do styku s nakaženým a nemáte příznaky?

 • Nepropadat panice
 • Zůstat doma a vyvarovat se kontaktů s ostatními, i v domácnosti dodržet pravidlo 4R (viz. výše)
 • Zavolat hygienickou stanici – telefon 1221. Ta určí, zda máte jít do karantény a případně na jak dlouho a pokud to bude třeba, vystaví Vám neschopenku.
 • Tuto agendu jsme dříve z velké části vykonávali my, ale od podzimu 2021 se zcela přesunula zpět na hygienické stanice. Je to tak logičtější, protože jen hygienické stanice mají přístup do trasovacího systému a mohou ověřit, zda kontakt byl relevantní. Zároveň mají možnost vystavit neschopenku stejně jako my.

Co dělat, když máte příznaky infekčního onemocnění dýchacích cest?

 • Nepropadat panice
 • Zůstat doma a vyvarovat se kontaktů s ostatními, i v domácnosti dodržet pravidlo 4R (viz. výše)
 • Zavolat nám do ordinace. Poradíme se o dalším postupu, vyřešíme neschopenku a testování. Vše bezkontaktně. Pokud to bude třeba pozveme Vás do ordinace na vyšetření. Pokud jste rizikovým pacientem, rozhodneme o specifické léčbě, kterou je však třeba zahájit co nejdříve.
 • Pokud máte těžké příznaky, např. silnou dušnost, volejte samozřejmě rovnou záchrannou službu – 112.

Co dělat, když se nám nemůžete dovolat?

 • Zkontrolujte správnost čísla a zda voláte v ordinačních hodinách
 • Zkuste zavolat vícekrát, nebo nám napište přes portál emmy.md.
 • Pokud nejsme daný den již k dosažení a potřebujete radu a/nebo odeslání k testování, volejte informační linku hygienických stanic – 1221

Jak to funguje s testováním pokud máte příznaky nebo jste byli v kontaktu s nakaženým?

Pokud k tomu bude důvod, vystavíme Vám my (v případě příznaků / izolace) nebo krajská hygienická stanice (v případě kontaktu / karantény) žádanku na PCR test. Tuto nedostanete ani mailem, ani jinak doručenu, bude uložena na vzdálený počítač státní instituce Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku – ÚZIS a jakmile ukážete na odběrovém místě svou kartičku pojištěnce, budou si jeho pracovníci moci žádanku zobrazit na svém počítači.

Následně se musíte objednat na test, který můžete absolvovat kdekoli po celé ČR. Výběr z blízkých testovacích míst:

Na test nejezděte hromadnou dopravou, ohrozili byste tím ostatní.

Výsledek testu Vám přijde SMS zprávou, případně e-mailem. Sdělte nám jej, prosím – výsledky většinou vidíme v našem systému, ale neplatí to vždy. Domluvíme se na dalším postupu – neplatí, že by byla negativním výsledkem testu automaticky ukončena izolace, na vše existují rozhodovací algoritmy, občas i trochu složitější, proto situaci musíme vždy probrat, než budete považováni za neinfekční.