Co dělat, když máte příznaky infekčního onemocnění dýchacích cest?
- Nepropadat panice
- Zůstat doma a vyvarovat se kontaktů s ostatními
- Zavolat nám do ordinace. Poradíme se o dalším postupu, vyřešíme neschopenku a testování. Pokud to bude třeba pozveme Vás do ordinace na vyšetření. Pokud jste rizikovým pacientem, rozhodneme o specifické léčbě (Lagebrio nebo Remdesivir), kterou je však třeba zahájit co nejdříve.
- Pokud máte těžké příznaky, např. silnou dušnost, volejte samozřejmě rovnou záchrannou službu – 112.
Co dělat, když se nám nemůžete dovolat?
- Zkontrolujte správnost čísla a zda voláte v ordinačních hodinách
- Zkuste zavolat vícekrát, nebo nám napište přes portál emmy.md.
- Pokud nejsme daný den již k dosažení a potřebujete radu a/nebo odeslání k testování, volejte informační linku hygienických stanic – 1221
Léčba Covid – 19
V případě mírných obtíží a nízkého rizika zhoršení onemocnění postačuje domácí izolace (pro zabránění přenosu na další lidi) a stejná domácí léčba jako se užívá například při chřipce – zejména klid a dostatek tekutin. Lze použít běžné léky s obsahem Ibuprofenu, Paracetamolu či Metamizolu, případně je kombinovat. Ne všechny léky však lze takto kombinovat – například preparáty s obsahem Acylpyrinu, Ibuprofenu a Diclofenacu působí podobně, a jejich nežádoucí účinky se tedy mohou sčítat.
Prakticky vždy lze brát i vitamin D, ve studiích jsou popsány dobré efekty v dávkách až 10.000 jednotek denně po dobu 10 dní (to však lépe po poradě s námi), za dávku pro všechny neškodnou se považují 4.000 jednotek.
Nejlepší však je v každém případě nám zatelefonovat či napsat, poradíme Vám.
Pro pacienty v riziku je možné zvážit nasazení preparátu Lagevrio nebo Remdesivir – vhodnost nasazení posuzujeme u každého covid-pozitivního pacienta, který nás kontaktuje.