Co jsou to ordinační hodiny?

Ordinační hodiny jsou doba, kdy je k dispozici ordinace pro pacienty. Rozlišují se na hodiny pro odběry a pro konzultace (vyšetření). V konzultačních hodinách Vám zvedneme telefon (pokud nemáme obsazeno), nebo – pokud zvonění propásneme – zavoláme co nejdříve zpět.

Pracovní doba bývá daleko delší. Během ní voláme pacientům, děláme administrativu a provádíme nutné návštěvy pacientů. Mimo ordinační dobu však nebýváme ke kontaktování (mimo domluvené případy, většinou skrze EMMY.MD). Proto je třeba ordinační hodiny znát.

Jaké jsou ordinační hodiny u nás?

V rámci ordinačních hodin je stanovena doba pro odběry a doba pro konzultace (vyšetření). Žádáme všechny pacienty, i ty akutní (mimo případy, kdy to opravdu nelze – ty jsou však velmi vzácné), aby se ohlásili předem – např. telefonicky nebo před emmy.md – najdeme společně vhodný termín.

Aktuálně ordinační hodiny vypadají takto:

Odběry krve Dopolední konzultace Odpolední konzultace
Pondělí 7:00 – 8:00 8:00 – 12:00 12:00 – 16:00
Úterý 15:00 – 18:00
Středa 7:00 – 8:00 8:00 – 12:30
Čtvrtek 9:00 – 12:00 12:00 – 16:00
Pátek 7:00 – 8:00 8:00 – 12:30

Příjem posledního pacienta a telefonátu je 30 minut před koncem ordinační doby.

Kdo je akutním pacientem a proč objednáváme?

Akutním pacientem či pacientkou jste, pokud máte nový problém k řešení – např. když Vás o víkendu začalo bolet v kříži nebo jste si zadřeli třísku. I v tomto případě nám prosím neváhejte zavolat – budeme se na Vás moci lépe připravit a většinou tak zkrátíte i čas, který strávíte v čekárně. Pokud máte infekční chorobu, zavolejte nám prosím každopádně – domluvíme se tak, abyste přišli rychle na řadu a snížilo se riziko nákazy ostatních pacientů.

Pokud se u Vás nebo Vašeho blízkého objeví urgentní stav – například příznaky infarktu myokardu, mozkové mrtvice nebo jeden z mnoha dalších neodkladných stavů, určitě nečekejte na začátek našich ordinačních hodin, ale volejte ihned první pomoc – číslo 112!

Proč objednáváme? Nikdy nemáme radost z toho, když musíte dlouho čekat – Váš čas je drahocenný a dlouhým čekáním se také může zvýšit riziko nákazy v čekárně. Zároveň je výhodnější i pro nás, máme-li na Vás vyhrazen určitý čas bez toho, abychom museli být vědomím plné čekárny tlačeni do zkracování konzultace s Vámi. I při relativně akutních problémech, jako jsou například chřipkovité infekce, je dobré, když jsou pacienti objednáni na konkrétní čas. Myslíme, že ranní výjevy plných čekáren, navíc s pacienty infekčními a neinfekčními, by měly patřit spíše minulosti. Čas potřebný ke konzultaci nikdy nelze odhadnout stoprocentně přesně, ale celkově se objednáváním dá doba Vašeho čekání výrazně zkrátit – a proto Vás o objednávání žádáme ve všech případech, kdy to alespoň trochu lze.