Co jsou to ordinační hodiny?

Ordinační hodiny jsou doba, kdy je k dispozici ordinace pro pacienty. Rozlišují se na hodiny pro odběry a pro konzultace (vyšetření). V konzultačních hodinách Vám zvedneme telefon (pokud nemáme obsazeno), nebo – pokud zvonění propásneme – zavoláme co nejdříve zpět.

Pracovní doba bývá daleko delší. Během ní voláme pacientům, děláme administrativu a provádíme nutné návštěvy pacientů. Mimo ordinační dobu však nebýváme ke kontaktování (mimo domluvené případy, většinou skrze EMMY.MD). Proto je třeba ordinační hodiny znát.

Jaké jsou ordinační hodiny u nás?

V rámci ordinačních hodin je stanovena doba pro odběry a doba pro konzultace (vyšetření). Konzultační hodiny jsou rozděleny na ty pro akutní a pro neakutní pacienty. Pro akutní pacienty jsou vyhrazeny první 1,5 konzultační hodiny dne. I akutní pacienty však žádáme, aby nám dali podle možnosti dopředu telefonicky vědět, že přijdou.

Od Nového roku 2022 se ordinační hodiny mírně změnily – doba vyhrazená pro odběry je delší, dopolední konzultační doba se posouvá až do 12:30, rozšiřuje se úterní a čtvrteční ordinace, úterní ordinace je do 18 hodin. Aktuálně tedy ordinační hodiny vypadají takto:

Odběry krve Dopolední konzultace Odpolední konzultace
Pondělí 7:00 – 8:00 8:00 – 12:30 16:00 – 18:00
Úterý 15:00 – 18:00
Středa 7:00 – 8:00 8:00 – 12:30
Čtvrtek 9:00 – 12:30
Pátek 7:00 – 8:00 8:00 – 12:30

Pro akutní pacienty je vyhrazeno prvních 1,5 konzultačních hodin dne – i akutní pacienti se však ohlašují předem (mimo zcela výjimečných případů, kdy to nelze)

Příjem posledního pacienta a telefonátu je 15 minut před koncem ordinační doby.

Kdo je akutním pacientem a proč objednáváme?

Akutním pacientem či pacientkou jste, pokud máte nový problém k řešení – např. když Vás o víkendu začalo bolet v kříži nebo jste si zadřeli třísku. I v tomto případě nám prosím neváhejte zavolat – budeme se na Vás moci lépe připravit a většinou tak zkrátíte i čas, který strávíte v čekárně. Pokud máte infekční chorobu, zavolejte nám prosím každopádně – domluvíme se tak, abyste přišli rychle na řadu a snížilo se riziko nákazy ostatních pacientů.

Pokud se u Vás nebo Vašeho blízkého objeví urgentní stav – například příznaky infarktu myokardu, mozkové mrtvice nebo jeden z mnoha dalších neodkladných stavů, určitě nečekejte na začátek našich ordinačních hodin, ale volejte ihned první pomoc – číslo 112!

Proč objednáváme? Momentálně hraje hlavní roli epidemiologická situace v naší zemi. Objednáváme ale také proto, že nikdy nemáme radost z toho, když musíte dlouho čekat – Váš čas je drahocenný a dlouhým čekáním se nejen zvyšuje riziko nákazy v čekárně, ale také zhoršuje Vaše nálada. Většina kolegů a kolegyň se shoduje, že jsou schopni se lépe postarat o své pacienty, když si mohou vyhradit určitý čas jen na konkrétního pacienta bez tlaku plné čekárny. Mnoho konzultací praktického lékaře je pro objednání vysloveně vhodných – například déletrvající obtíže, probrání výsledků vyšetření a další léčebné strategie, různé posudky nebo např. preventivní prohlídky. Čas potřebný ke konzultaci nikdy nelze odhadnout stoprocentně přesně, ale celkově se tímto opatřením dá doba Vašeho čekání výrazně zkrátit.